WSA nie wyręczy skarżącego i sam nie znajdzie numeru
Brak PESEL w skardze to błąd formalny. Trzeba go wpisać, nawet gdy dane są gdzieś w aktach.
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał bardzo ważną uchwałę dotyczącą zaskarżania decyzji polskich urzędników. Wynika z niej jasno, że gdy skarżący – osoba fizyczna w skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA), która jest pierwszym pismem w sprawie, zapomni podać PESEL, to sąd go nie wyręczy. I to nawet jeśli brakujące dane znajdują się gdzieś w aktach administracyjnych.
Dodatkowy wymóg
Uchwała została podjęta na wniosek prezesa NSA, który zwrócił uwagę na rozbieżności w orzecznictwie. A są one pokłosiem nowego wymogu wskazania PESEL w pierwszym piśmie w sprawie, obowiązującego od 31 maja 2019 r. w związku z informatyzacją postępowań sądowych.
Część sądów zaczęła orzekać, że gdy PESEL jest w aktach administracyjnych, to nie ma podstaw do wzywania do jego uzupełniania jako braku formalnego. To liberalne podejście zakładało, że sąd powinien sam znaleźć numer w aktach administracyjnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta