System whistleblowingowy jako narzędzie dla ochrony
Procedury zgłaszania nieprawidłowości to inwestycja w bezpieczeństwo organizacji i jej organów.
Odpowiedzialne zarządzanie staje się koniecznością. Odpowiedzią na taką potrzebę jest wprowadzenie systemu compliance, który zwiększa kontrolę nad procesami zachodzącymi w organizacji, zmniejsza ryzyka nadużyć, buduje kulturę pracy, odpowiadającą celom organizacji. Częścią systemu compliance jest system whistleblowingowy. Jego istota sprowadza się do wspierania procesu zarządzania organizacją oraz stworzenia w organizacji warunków po pierwsze do sprawnego i efektywnego pozyskiwania informacji o nieprawidłowościach, do których dochodzi w danym podmiocie prawnym, po drugie do skutecznego zarządzania pozyskanymi informacjami. Istotne jest też zagwarantowanie ochrony sygnalistom – tj. osobom, które dokonują zgłoszenia.
Wiele wyzwań
Ochrona sygnalistów i wprowadzenie efektywnego systemu whistleblowingowego (systemu do zgłaszania nieprawidłowości) to wyzwanie, przed którym stoją przedsiębiorcy. 26 listopada 2019 roku została opublikowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii – tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów. Akt ten podlega obowiązkowej implementacji do krajowego porządku prawnego każdego państwa członkowskiego. Termin na implementację dyrektywy minął 17 grudnia 2021 r. W maju br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kolejny już projekt ustawy o ochronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta