Pandemiczne perturbacje nie pozbawiają bonusu
Kara umowna za opóźnienie w dostawie towaru lub brak dostawy towaru, nie mieści się w wyłączeniu z kosztów podatkowych.
Spór w sprawie dotyczył kosztów podatkowych w CIT. We wniosku o interpretację z października 2022 r. spółka wyjaśniła, że zajmuje się produkcją narzędzi i wyrobów metalowych jednej marki. Jej klientami są przedsiębiorcy zarówno polscy, jak i zagraniczni, zajmujący się sprzedażą detaliczną wyrobów, w tym duże sieci handlowe. Spółka tłumaczyła, że do realizacji zamówień i sprzedaży klientom, nabywa towary od powiązane firmy zgodnie ze złożonym zamówieniem.
W umowach z klientami ma zawarte klauzule określające kary umowne za opóźnienia w dostawach towarów oraz ich brak. Podatniczka zastrzegła, że ewentualne opóźnienia i braki w dostawach towarów wynikają z czynników zewnętrznych od niej niezależnych np. zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw, problemy logistyczne, okresowo zwiększone zamówienia na produkty. W latach ubiegłych, istotnym elementem wpływającym na terminowość dostaw były również ograniczenia związane z epidemią COVID-19.
Spółka była przekonana, że zapłacone kary są dla niej kosztem podatkowym. Wydatki te pozostają bowiem w związku z jej działalnością gospodarczą. A zapłata kar umownych ma na celu podtrzymywanie dotychczasowych relacji z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta