Popołudniowa sjesta jest już w polskim prawie
W praktyce z tej możliwości nie chcą korzystać ani pracownicy, ani pracodawcy.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od lat usiłuje prawnie określić maksymalną temperaturę w miejscu pracy. Sebastian Koćwin, wiceszef OPZZ, mówi „Rzeczpospolitej”, że według nich maksymalna temperatura do świadczenia pracy powinna wynosić 30 stopni Celsjusza. Takie są też opinie specjalistów bhp i ekspertów: w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna przekraczać 30 st. C, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali 28 st. C, a w warunkach szczególnych 26 st. C.
Kiedy można odpocząć
Artykuł 139 kodeksu pracy pozwala na ustalenie przerywanego czasu pracy, a art. 141 daje prawo do godzinnej przerwy. Eksperci wskazują także na możliwość umówienia się na bezpłatną przerwę w wykonywaniu pracy, ale głównym problemem jest brak zainteresowania stosowaniem tych zasad – ponieważ po przerwie trzeba wrócić do pracy i zostać w niej dłużej.
W 2022 r. OPZZ zwróciło się do ministerstwa rodziny i polityki społecznej z wnioskiem o określenie w przepisach maksymalnej temperatury, po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta