Jak rozliczyć przeszacowanie aktywów finansowych
Aktywa finansowe zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe mogą podlegać przeszacowaniu. Jego skutki wymagają odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 24 ustawy o rachunkowości (dalej uor), przez aktywa finansowe należy rozumieć aktywa pieniężne, instrumenty kapitałowe wyemitowane przez inne jednostki, a także wynikające z kontraktu prawo do otrzymania aktywów pieniężnych lub prawo do wymiany instrumentów finansowych z inną jednostką na korzystnych warunkach. Aktywa finansowe mogą być przedmiotem obrotu.
Wycena
W myśl art. 28 ust. 1 pkt 3 i 5 uor, długoterminowe aktywa finansowe wyceniane są nie rzadziej niż na dzień bilansowy według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub według wartości godziwej albo skorygowanej ceny nabycia – jeżeli dla danego składnika aktywów został określony termin wymagalności. Wartośćw cenie nabycia można przeszacować do wartości w cenie rynkowej. Z kolei, krótkoterminowe aktywa finansowe powinny być wycenione według ceny (wartości) rynkowej albo według ceny nabycia lub ceny (wartości) rynkowej, zależnie od tego, która z nich jest niższa albo według skorygowanej ceny nabycia – jeżeli dla danego składnika aktywów został określony termin wymagalności, a krótkoterminowe inwestycje, dla których nie istnieje aktywny rynek, w inny sposób określonej wartości godziwej.
Nabyte aktywa finansowe ujmowane są w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia według ceny nabycia, jeżeli koszty przeprowadzenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta