Kłamstwo czy Strasburg
Wprowadzone ustawą instrumenty noszą znamiona odpowiedzialności zbiorowej. A postępowania trwają latami.
Od demokratycznych przemian w Polsce upłynęło ponad 30 lat, a dopiero teraz zdecydowano się na przeprowadzenie lustracji i dekomunizacji służby cywilnej oraz urzędników państwowych, powołując się na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z konfliktem zbrojnym wywołanym atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.
Prosty mechanizm
Ustawa rozszerza lustrację na wszystkich urzędników państwowych, każąc im składać oświadczenia. Drugi element to dekomunizacja: odsunięcie od służby publicznej funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL. Wyeliminować ma osoby, które przyznają fakt służby, pracy lub współpracy z organami bezpieczeństwa i uznane za kłamców lustracyjnych. Stosunek pracy wygasa z mocy prawa, bez zachowania okresów wypowiedzenia i ochrony, w tym przedemerytalnej. Pracodawca zawiadomi o wygaśnięciu i wyda świadectwo pracy.
Nie przesądzając, czy urzędnik niesprawujący funkcji kierowniczej, powinien podlegać lustracji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta