Tajemnica lekarska prawem pacjenta
Prawo do ochrony danych medycznych nie ma i nie może mieć charakteru absolutnego.
Występujący w przestrzeni prawnej obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego określany jest jako tajemnica medyczna.
Tajemnica medyczna jest pojęciem szerszym, w którym zawiera się tajemnica lekarska. Obowiązek zachowania tajemnicy medycznej spoczywa nie tylko na lekarzach, ale również na pielęgniarkach, położnych, fizjoterapeutach, diagnostach laboratoryjnych, ratownikach medycznych, sanitariuszach i osobach wykonujących inne zawody medyczne.
Wszelkie dane o stanie zdrowia pacjenta należą do tzw. danych sensytywnych, podobnie jak dane: ujawniające pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, dane genetyczne, biometryczne czy dotyczące seksualności lub orientacji seksualnej. Z tego powodu prawodawca musi zaprojektować bardzo silny model prawnej ich ochrony. Obok ustawodawstwa zwykłego podstawę prawną ich ochrony należy wywodzić z szeroko pojętego prawa do ochrony życia prywatnego ukonstytuowanego w art. 47 Konstytucji RP.
Gdy trzeba ujawnić przestępstwo
Prawo do ochrony danych medycznych o pacjencie nie ma i nie może mieć charakteru absolutnego. Szereg przepisów ustanawia ramy prawne dla legalnego pozyskiwania i przetwarzania danych o pacjencie. Jednym z celów społecznie akceptowalnych, dla którego pozyskuje się dane objęte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta