Czy przez wysoką inflację stajemy się biedniejsi
Teza o ubożeniu społeczeństwa jest uproszczeniem. Może być prawdziwa w przypadku ludzi o niskich dochodach. Ale dla większości to raczej zatrzymanie procesu bogacenia się.
W debacie publicznej na temat skutków inflacji często słyszy się opinię, że obserwowana od 27 miesięcy wysoka inflacja – powyżej przedziału będącego celem NBP [2,5 proc. +/- 1 pkt proc. – red.] – powoduje ubożenie społeczeństwa. Opinia taka jest ogólna, przez co nieprecyzyjna.
Najczęściej przytaczany jest prawdziwy argument o zmniejszaniu się siły nabywczej bieżących dochodów, w tym wynagrodzeń ludności. Odnosi się on jednak głównie do strumienia dochodów ludności, a nie do jej zasobów, czyli do gromadzonego przez lata majątku. Majątek ludzi był finansowany z osiąganych w przeszłości oszczędności, ze spadków, darowizn itd.
Rośnie wartość majątku
Skupiając uwagę na realnych ubytkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta