Norma na straży postępowania
Jak wygląda składanie wniosków dowodowych po zmianach w k.p.c. po 1 lipca 2023 r.
1 lipca 2023 r. weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Nikt już chyba nie liczy na radykalną poprawę tego ociężałego aktu prawnego. Z tym większą satysfakcją można odnotować jedną z wielu zmian – art. 1281. Wydaje się on tamą dla wniosków dowodowych bezładnie poutykanych w zakamarkach pozwu, co utrudnia pracę sądu i spowalnia postępowanie, a nierzadko pozwala szantażować nierozpoznaniem istoty sprawy lub nieważnością postępowania. Treść tego przepisu jest następująca:
„Art. 1281. Pismo wnoszone przez stronę zastępowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej powinno zawierać wyraźnie wyodrębnione oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski, w tym wnioski dowodowe. Jeżeli pismo zawiera uzasadnienie, wnioski dowodowe zgłoszone tylko w tym uzasadnieniu nie wywołują skutków, jakie ustawa wiąże ze zgłoszeniem ich przez stronę”.
Zasadnicza treść nowego przepisu art. 1281 k.p.c. :
1) rygory obowiązują wyłącznie pisma wnoszone przez profesjonalnych pełnomocników,
2) oświadczenia, twierdzenia i wnioski, w tym wnioski dowodowe, mają być wyraźnie wyodrębnione,
3) wnioski dowodowe wskazane tylko w uzasadnieniu nie będą procedowane.
Treść nowej normy należy odnieść do przepisów k.p.c. dotychczas obowiązujących, a więc w szczególności do art. 125 (pisma procesowe obejmują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta