Kwalifikację czynu można zmieniać
Obowiązkiem sądu jest takie stosowanie prawa, by chronić społeczeństwo i nie naruszać interesu podsądnego – mówi sędzia Barbara Piwnik, b. minister sprawiedliwości.
Poznański sąd wydaje wyrok na Marikę i jej kompana za rozbój motywowany chuligaństwem: trzy lata bezwzględnego więzienia. Tak jak chciał prokurator. Czy sąd mógł zrobić coś więcej? Czy jest bezwzględnie związany tym, co mówi kodeks karny? Za ten czyn kodeks przewiduje minimum trzy lata (bezwzględnego) pozbawienia wolności.
Sąd przyjmuje akt oskarżenia złożony przez prokuratora i w trakcie postępowania go bada. Absolutnie nie jest jednak nim związany przy wyrokowaniu. Wola prokuratora nie jest wiążąca dla sądu. W trakcie postępowania może dojść do przekonania, że oskarżonego należy uniewinnić czy zmienić kwalifikację prawną zarzucanego mu czynu albo zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub jej obostrzenie.
Tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta