Upadłość a egzekucja
Postępowanie upadłościowe zastępuje wcześniejsze postępowania egzekucyjne.
Postępowanie upadłościowe generalnie zastępuje indywidualne wcześniejsze postępowania egzekucyjne. Lege non distinguente zarówno sądowe, jak i administracyjne. Interes generalny wierzycieli jest zdefiniowany przez prawo upadłościowe i w ramach tej procedury, w myśl założeń systemowych, następuje najpełniejsza realizacja sprawiedliwego użycia niewystarczających środków majątkowych na zaspokojenie ogółu wierzytelności w stosunku do dłużnika.
Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy samego prawa z chwilą ogłoszenia upadłości dłużnika. Następnie postępowanie to umarza się z mocy samego prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości (art. 146 ust. 1 p.u.). Ustawodawca wychodzi z trafnego założenia, że postępowanie egzekucyjne i postępowanie upadłościowe co do tego samego przedmiotu nie mogą być prowadzone równolegle. Postępowanie upadłościowe określane bywa jako tzw. egzekucja generalna. Postępowanie upadłościowe przejmuje, w sposób wyłączny, funkcje syngularnych postępowań egzekucyjnych.
Sąd Najwyższy już w uchwale z 18 kwietnia 2000 r. III CZP3/00 wyraził stanowisko, że „wierzyciel, który uzyskał tytuł egzekucyjny przeciwko syndykowi masy upadłości, nie może prowadzić egzekucji sądowej z majątku masy upadłości w celu uzyskania zwrotu świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta