Pieniądze dla mediatorów
Jest zezwolenie na szersze wsparcie sądu dla mediatora, gdy zagrożone są jego interesy majątkowe na skutek postępowania strony.
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która w zasadniczej części weszła w życie 1 lipca 2023 r., wprowadziła zmiany w przepisach o wynagrodzeniu mediatorów. Treść przepisów otwiera drogę do nowych interpretacji i postawienia trzech tez.
1. Ustawodawca usunął wątpliwości dotyczące możliwości umownego określania stawek w mediacji sądowej na poziomie wyższym niż wynikający z rozporządzenia.
2. Odmowa stron zaakceptowania stawek umownych dla stałego mediatora w mediacji sądowej może stanowić podstawę odmowy prowadzenia mediacji.
3. Sąd może przyznać wynagrodzenie mediatorowi w mediacji zleconej przez sąd (gdy strona nie płaci umówionej kwoty) w wysokości wyższej niż wynikająca ze stawek rozporządzenia.
Ad.1) Dopuszczalność umownego określenia w mediacji sądowej stawek wyższych niż określone w rozporządzeniu
Od 21 sierpnia 2019 r. wynagrodzenie i zwrot wydatków mediatora w mediacji sądowej obciąża strony (art. 183(5) § 1 k.p.c.). To istotna zmiana, gdyż wcześniej wynagrodzenie przyznawał sąd.
Do 30 czerwca 2023 r. nie budziła wątpliwości teza, że k.p.c. „akceptował” jedynie stawki mediatora wynikające z rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 20 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.
Pobieranie wynagrodzenia wprost od stron miało skrócić okres,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta