Członek zarządu też musi mieć wybór
Fiskus próbuje odstraszyć kadrę zarządzającą od korzystania z ryczałtu – uważa Maja Fabrowska-Bielska, radca prawny, partner w kancelarii Gawlas & Partnerzy.
Tzw. ryczałt ewidencjonowany jest atrakcyjny dla podatników. Czy może z niego korzystać członek zarządu, który ma firmę i chce przez nią świadczyć jakieś usługi specjalistyczne spółce?
Członek zarządu, jak każdy inny podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą może skorzystać z ryczałtu, jeśli spełnia określone w ustawie przesłanki i taka forma opodatkowania jest dla niego korzystna. Przychody członka zarządu nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln zł za poprzedni rok podatkowy i nie mogą zachodzić okoliczności wyłączające tę formę opodatkowania. Członek zarządu nie przejdzie na ryczałt, jeśli w roku poprzednim lub bieżącym wykonywał identyczne czynności na rzecz spółki, w której jest członkiem zarządu na podstawie umowy o pracę. Członek zarządu może jednak zawrzeć ze spółką umowę o współpracy, w ramach której będzie świadczyć określone usługi specjalistyczne. Usługi te nie mogą tylko pokrywać się z czynnościami wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji zarządczych, tj. polegających na prowadzeniu spraw spółki i jej reprezentacji.
Fiskus nie widzi problemu?
Niestety, od końca zeszłego roku fiskus nie zgadza się na takie podejście, ale nie wprost. Aktualnie dyrektor KIS nie wydaje już negatywnych interpretacji indywidualnych, tylko ich odmawia. Posiłkuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta