Zima ciepłownictwu niestraszna, gaz wciąż tanieje
Choć jesienno-zimowy sezon grzewczy coraz bliżej, to gaz w Europie jest coraz tańszy. Paradoksalnie to efekt lekcji, której Unii udzielił rok temu Gazprom. Europa wyciągnęła z tej lekcji wnioski: nie takie, na jakie liczył rosyjski reżim.
W piątek sierpniowe kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie zlokalizowany w Holandii) spadły do 289,6 dol. (-11,3 proc.). Najnowsze kontrakty futures kosztowały 291,6 dol. (-10,6 proc.). W poniedziałek tendencja spadkowa była kontynuowana. Surowiec potaniał o kolejne 2 proc.
Ceny gazu w Europie lecą w dół od końca 2022 r. 25 maja, pierwszy raz od dwóch lat, gaz kosztował poniżej 300 dol. za 1000 m sześc. To ponad 13-krotnie mniej, niż wyniosły rekordowe wartości z pierwszych dni wiosny 2022 r. (3892 dol. za 1000 m sześc.), kiedy to Gazprom celowo ograniczył dostawy i zrywał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta