Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożyczka na pokrycie deficytu budżetu

01 sierpnia 2023 | Administracja i samorząd | Marcin Nagórek

Gmina zamierza zaciągnąć pożyczkę, aby pokryć deficyt w 2023 r. Mam jednak wątpliwość czy wystarczy ująć pożyczkę w przychodach – poprzez zmianę uchwały budżetowej z zapisem upoważniającym wójta do zaciągnięcia tego zobowiązania? Czy może jednak rada gminy ma podjąć odrębną uchwałę – pyta radna.

Umowa pożyczki ma podstawy normatywne w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 720 K.c. przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Na kanwie ww. przepisu w wyroku NSA z 31 stycznia 2023 r. podkreślono, że z definicji umowy pożyczki wynikają określone zobowiązania stron tej czynności cywilnoprawnej. Dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność drugiej strony, a zatem biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Z kolei zobowiązanie drugiej strony, a zatem biorącego pożyczkę obejmuje zwrot tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12636

Wydanie: 12636

Spis treści
Zamów abonament