Problemy z wizerunkiem
Prawo do wizerunku jako prawo osobiste nie może zostać przeniesione na osobę trzecią.
Wizerunek jest jednym z tych dóbr osobistych, których wartość komercyjna jest niekwestionowana, w szczególności jest to dostrzegalne w branży reklamowej, ale oczywiście także innych, w tym filmowej czy artystycznej. Warto jednak pamiętać, że (także) z tym prawem wiąże się wiele wątpliwości interpretacyjnych, które mogą mieć niezwykle istotne znaczenie na etapie korzystania z cudzego wizerunku. W szczególności pojawia się problem trwałości zezwolenia na korzystanie z cudzego wizerunku, w tym skutków cofnięcia takiej zgody (m.in. o problemie tym piszę poniżej). Prawo do wizerunku jako prawo osobiste nie może zostać przeniesione na osobę trzecią.
Ochrona za życia
Wizerunek obejmuje całokształt zewnętrznych cech osoby fizycznej, które pozwalają na jej zidentyfikowanie nawet przez wąski krąg osób. Może być to zatem także drobny szczegół wyglądu danej osoby. Przyjmuje się, że co do zasady dobra osobiste trwają za życia określonej osoby, a w chwili śmierci wygasają. Wyjątkiem w tym zakresie są autorskie prawa osobiste – trwające wiecznie. W przypadku prawa do wizerunku powszechnie przyjmuje się, że prawo to podlega ochronie za życia danej osoby oraz przez 20 lat po jej śmierci – w tym zakresie prezentuję jednak odmienny, mniejszościowy i kontrowersyjny pogląd, że 20-letni okres wskazany w regulacji dotyczącej wizerunku nie jest regulacją czasu trwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta