Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadectwo pracy: najczęściej popełniane błędy i ich sprostowanie

07 grudnia 2023 | Kadry i Płace | Maciej Mioduszewski Katarzyna Sarek-Sadurska

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.

Świadectwo pracy to dokument, w którym pracodawca potwierdza i podsumowuje zatrudnienie konkretnego pracownika. Jednak nie robi tego dowolnie, bo jest ograniczony przepisami kodeksu pracy i rozporządzenia wykonawczego. Dokument wydawany jest w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca musi wydać świadectwo w przypadku każdego trybu rozwiązania umowy o pracę (tj. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na który umowa była zawarta), a także np. w przypadku śmierci pracownika, gdy stosunek pracy wygasa. Świadectwo dotyczy wszystkich rodzajów stosunków pracy, bez względu na podstawę prawną jego powstania – czyli również m.in. w razie powołania czy wyboru.

Treść dokumentu

Świadectwo pracy jest dokumentem abstrakcyjnym i prywatnym, potwierdzającym, że osoba, która je podpisała, złożyła oświadczenie w imieniu pracodawcy stanowiące treść tego świadectwa. Nie jest to dokument urzędowy. Co do zasady treść świadectwa pracy należy przyjmować za prawdziwą, choć można ją zweryfikować w postępowaniu sądowym, gdy nie odpowiada rzeczywistości. Treść świadectwa pracy powinna wynikać z innych dokumentów określających warunki zatrudnienia, jak umowa o pracę, dokument rozwiązujący stosunek pracy czy inna dokumentacja kadrowa.

Z perspektywy pracownika świadectwo pracy jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12743

Wydanie: 12743

Spis treści
Zamów abonament