Giełda dosyć mocna na Liście 2000
Spółki giełdowe stanowią mniej niż 7 proc. wszystkich obecnych w zestawieniu „Rzeczpospolitej”, ale odpowiadają za niemal jedną czwartą łącznych przychodów.
W tegorocznym zestawieniu obejmującym 2 tysiące największych przedsiębiorstw ponad 130 podmiotów to spółki giełdowe. Stanową 6,7 proc. wszystkich firm z Listy 2000, ale pod względem wyników finansowych „ważą” w zestawieniu znacznie więcej. Odpowiadają za 23,5 proc. łącznych przychodów, a w przypadku wyniku operacyjnego i netto odsetek ten jest jeszcze wyższy, sięgający odpowiednio: 38,8 proc. oraz 38 proc.
Rosną szybciej niż inni
Największe (pod względem przychodów) firmy giełdowe z Listy 2000 to: Orlen, PGE, Tauron oraz KGHM. W pierwszej dziesiątce mamy aż osiem firm kontrolowanych przez państwo. Oprócz czterech wspomnianych są to Enea, JSW, Grupa Azoty i Energa. Pozostałe dwie firmy prywatne to grupy handlowe Eurocash i Dino. Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazło się informatyczne Asseco Poland oraz handlujące odzieżą LPP.
Spółki giełdowe nastawione są na maksymalizację zysku dla akcjonariuszy i mocno pracują nad efektywnością biznesu. Ma to odzwierciedlenie w naszej analizie – spółki z Listy w 2022 r. zwiększyły średnio przychody ze sprzedaży o jedną trzecią, natomiast same giełdowe o 48 proc. Mogą się też pochwalić niemal dwukrotnie wyższą dynamiką zysków niż średnia dla całej Listy.
Wszystkie uwzględnione w zestawieniu firmy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta