Duże firmy rosną szybciej niż gospodarka
Dwa tysiące największych przedsiębiorstw zwiększyło w 2022 r. przychody o jedną trzecią. Wolniej rosły ich zyski. To skutek wyższych kosztów, które uderzają w biznes również w 2023 r.
Firmy z Listy 2000 dobrze poradziły sobie z licznymi wyzwaniami, z którymi przyszło im się zmierzyć w 2022 r. Przychody przedsiębiorstw uwzględnionych w rankingu wyniosły niemal 3,9 bln zł, czyli o 32,5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Nie oznacza to jednak, że zawirowania makroekonomiczne i geopolitycznie nie są widoczne w ich wynikach.
Walka z inflacją
Mocno rosnące koszty sprawiły, że dynamika zysków była niższa niż przychodów, a zatem rentowność względem 2021 r. spadła. Zarówno na poziomie operacyjnym, jak i netto.
W sumie łączny wynik operacyjny największych firm urósł o prawie 24 proc., a na poziomie netto o 25 proc. To dynamika niższa niż przychodów, ale i tak o kilka punktów procentowych wyższa niż średnia dla całego krajowego sektora przedsiębiorstw niefinansowych. Świadczy to o mocnej pozycji największych firm, które są w stanie skutecznie przerzucić inflacyjny wzrost kosztów na konsumentów.
Oprócz wysokich kosztów energii czy surowców dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców jest wzrost wynagrodzeń. Ta pozycja w 2022 r. urosła w sumie w największych firmach o ponad 15 proc. I nie był to skutek wzrostu liczby pracowników. Ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta