Rozliczenie nadgodzin zaczyna się od przekroczeń dobowych
Dokonując kwalifikacji na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń na dobę. Reszta to nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowego.
∑ Pracownicy pracują w miesięcznych okresach rozliczeniowych czasu pracy w systemie równoważnym w dniach poniedziałek – piątek. Praca planowana jest zwykle pomiędzy 6 a 12 godzin, pracownik ma dodatkowe dni wolne. Na listopad zaplanowano 18 dni pracy i 162 godziny. Pracownik przepracował łącznie 168 godzin. Jak ustalić tutaj przekroczenia dobowe i średniotygodniowe? – pyta czytelniczka.
Przede wszystkim już na etapie planowania pracy zaplanowano dwie godziny przekroczenia, czyli faktycznie dwie godziny nadliczbowe. Przy podziale na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń dobowych (praca ponad 8-godzinną normę dobową lub ponad wynikający z harmonogramu przedłużony dobowy wymiar czasu pracy), a te przekroczenia, które zostaną, należy zakwalifikować jako nadgodziny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta