Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw
Tylko w dniu, gdy osoba niepełnosprawna pracuje co najmniej sześć godzin, może korzystać z przerwy śniadaniowej. Druga – na gimnastykę czy wypoczynek – przysługuje jej zawsze.
∑ Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na pół etatu. Czy może mieć nierównomierny rozkład czasu pracy, tzn. w niektóre dni pracować po 8 godzin, niekiedy 4 godziny, mając więcej dni wolnych (praca poniedziałek – piątek w systemie podstawowym; w tygodniu miałby maksymalnie 20 godzin pracy)? Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do jednej, czy dwóch przerw w pracy? – pyta czytelniczka.
Pracownik o lekkim stopniu niepełnosprawności zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może mieć planowaną pracę do ośmiu godzin na dobę. Z przepisów nie wynika, by maksymalna dobowa liczba godzin pracy była obniżana stosownie do wymiaru jej etatu. Każdy pracownik niepełnosprawny, bez względu na wymiar czasu pracy i rozkład czasu pracy, ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Nie w każdym jednak dniu przysługiwać mu będzie druga przerwa 15-minutowa („kodeksowa”).
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta