Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile może pracować cudzoziemiec? Wytyczne PIP budzą wątpliwości

21 grudnia 2023 | Kadry i Płace | Karolina Schiffter Aleksander Dżuryło

Inspekcja Pracy wskazuje, że zwiększenie czasu pracy zleceniobiorcy-cudzoziemcowi bez uprzedniej zmiany czy nowego dokumentu uprawniającego go do pracy oznacza nielegalne zatrudnienie, choć co do zasady nie wymaga tego przy etacie. Ta interpretacja jest zbyt radykalna i nieuzasadniona.

Liczba godzin pracy, jakie pracodawca może powierzyć cudzoziemcowi, oraz możliwość ich podwyższenia zależą od dokumentu legalizującego pracę cudzoziemca i zawartej z nim umowy. Nawet najmniejsze odstępstwa od tej liczby godzin w jedną lub w drugą stronę mogą prowadzić do nielegalnego zatrudnienia.

Kwestia czasu pracy cudzoziemców nie jest nowa, ale ostatnio, zwłaszcza po wprowadzeniu nowego mechanizmu zatrudniania obywateli Ukrainy, ponownie zaczęła przyciągać uwagę. Odpowiadając na liczne pytania pracodawców, PIP przypomina o kluczowych zasadach w tym zakresie w komunikacie na swojej stronie internetowej. Niektóre z tych wytycznych budzą jednak poważne wątpliwości prawne.

Związanie w dokumencie

Podstawowy czas pracy cudzoziemca jest określony w dokumencie legalizującym jego pracę, a pracodawcy powinni go ściśle przestrzegać. Takim dokumentem może być:

∑ powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy składane do PUP,

∑ oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi,

∑ zezwolenie na pracę lub

∑ zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

W każdym przypadku, poza ostatnim, cudzoziemiec musi dodatkowo posiadać odpowiedni tytuł pobytowy, na przykład polską wizę, lub korzystać z ruchu bezwizowego.

Nie dotyczy to cudzoziemców, którzy nie muszą posiadać zezwoleń na pracę i mają pełny dostęp do polskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12755

Wydanie: 12755

Spis treści

Reklama

Zamów abonament