Firmy muszą uważać w KSeF na faktury konsumenckie
Ten specjalny typ faktury nie powinien trafiać do systemu skarbówki, a trudno ustalić, czy klient kupuje jako firma czy konsument.
Obowiązkowy KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, zbliża się wielkimi krokami. Dla większości podatników VAT stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 r. Tymczasem wielu z nich nie tylko nawet nie zaczęło się do tej rewolucji przygotowywać, ale nie wiedzą, jakie wyzwania ich czekają. A jednym z nich będzie konieczność ustalenia statusu kupującego.
Kolejna komplikacja
– Pierwotnie faktury dokumentujące transakcje z konsumentami miały być objęte obowiązkowym KSeF. Ostatecznie jednak przepisy, które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r., wyłączyły możliwość przesyłania ich do systemu. Oznacza to, że resort finansów nie chce otrzymywać danych dotyczących konsumentów. Jednym z powodów mogą być kwestie związane z RODO i ochroną danych osobowych, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia – Aleksandra Sewerynek doradca podatkowy, partner w EY.
Przy czym, jak dodaje Jerzy Martini, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy, z przepisów jasno wynika, iż faktury konsumenckie nie powinny trafiać do KSeF.
– Nie ma tu dowolności, np. że nie powinny, ale mogą. Co prawda ustawodawca nie przewidział za to kar finansowych, jak w przypadku, gdy faktura jest objęta obowiązkowym KSeF, a nie została wysłana do systemu. Niemniej nie wyklucza to ogólnej odpowiedzialności za nieprawidłowe rozliczenie z kodeksu karnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta