Ochrona zdrowia w nowoczesnej odsłonie
Innowacyjne rozwiązania pomagają w diagnozowaniu i leczeniu chorób oraz w odkrywaniu leków. Usprawniają też funkcjonowanie całego systemu opieki zdrowotnej.
W badaniach dotyczących wydajności systemów ochrony zdrowia Polska, na tle innych krajów, wypada raczej słabo. Według najnowszego raportu OECD w niemal połowie wskaźników znacząco odstajemy od średniej. Mowa m.in. o wydatkach na służbę zdrowia.
Średnia dla badanych krajów przekracza 9 proc. PKB. Dla Polski – jest poniżej 7 proc. Wykonujemy za mało mammografii, natomiast mocno przebijamy średnią pod względem ilości przepisywanych antybiotyków. Polska wyróżnia się też in minus pod względem odsetka populacji zadowolonej z dostępności wysokiej jakości opieki zdrowotnej.
Są jednak też plusy. Nakłady na zdrowie w Polsce systematycznie rosną. Poprawia się też dostępność opieki zdrowotnej i jakość świadczonych usług. To po części zasługa coraz szerszego wykorzystania nowych technologii.
Innowacje znad Wisły
W ostatnich latach podejście do medycyny mocno się zmienia.
– Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na telemedycynę, medycynę spersonalizowaną, wykorzystywanie baz danych do tworzenia produktów medycznych i stosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce i usprawnieniu procesów, np. zbierania wywiadu lekarskiego czy analizy wyników badań – mówi Miłosz Jamroży, prezes EFM R&D. Dodaje, że na świecie powstaje coraz więcej produktów, które przenoszą procesy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta