Czas ucieka, a energia z wiatru nadal czeka
Energia z wiatru jest zdrowa i niskoemisyjna. Rozmowa na temat energetyki wiatrowej to rozmowa o ekonomii i gospodarce, a nie polityce – przekonują eksperci, którzy uczestniczyli w debacie „Rzeczpospolitej”.
Temat transformacji energetycznej w Polsce wciąż rozpala wielkie emocje. „Rzeczpospolita” również pochyliła się nad nim w trakcie debaty pod tytułem „Wiatr z lądu i morza – czy Polska jest gotowa na transformację energetyczną”. Badania opinii publicznej wskazują bowiem, że bardzo szybko zwiększa się grupa Polaków, dla których kwestia zmian klimatycznych jest istotna i dostrzegają oni potrzebę przeprowadzenia transformacji energetycznej.
W debacie publicznej temat ten często jednak schodzi na dalszy plan albo nabiera politycznego charakteru. Czy ta zgoda w temacie OZE jest tylko pozorna?
Potrzebna większa edukacja
– Od ponad roku temat dotyczący szeroko pojętych źródeł energii i cen prądu, stał się tematem, który interesuje już nie tylko specjalistów, ale w zasadzie każdego. Dyskutuje się o nim publicznie i społecznie, prowadzi to także do poruszania tematów odnawialnych źródeł energii. Ludzie wierzą w to, że bycie uniezależnionym od dostaw prądu, posiadanie tanich źródeł energii jest niezwykle istotne – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska.
Jak dodaje, to zainteresowanie widać na poziomie poszczególnych gospodarstw domowych, jak i całej gospodarki.
– Z jednej strony Polacy na wielką skalę zaczęli instalować własne panele fotowoltaiczne, a z drugiej – duże przedsiębiorstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta