Kto może być kontrolowany przez inspekcję handlową
Inspekcja handlowa jest wyspecjalizowanym organem kontroli powołanym do ochrony interesów i praw konsumentów oraz interesów gospodarczych państwa.
Działalnością Inspekcji Handlowej kieruje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy pomocy UOKiK. W skład Urzędu wchodzi Centrala i delegatury UOKiK. Natomiast w skład Centrali wchodzą departamenty i komórki równorzędne (w tym departament inspekcji handlowej) oraz 9 laboratoriów kontrolno-analitycznych wykonujących zadania na rzecz inspekcji handlowej.
Co sprawdza inspekcja
Ochrona konsumentów ma swoje podstawy zarówno w prawie Unii Europejskiej, jak i prawie krajowym. Na tym ostatnim poziomie jednym z kluczowych organów administracji jest inspekcja handlowa. Podstawę jej działalności stanowi ustawa o inspekcji handlowej z 2000 roku. Reguluje ona zadania i organizację inspekcji, prawa i obowiązki przedsiębiorców, zasady postępowania organów Inspekcji oraz prawa i obowiązki pracowników Inspekcji. Jednym z naczelnych zadań inspekcji jest m. in. kontrola legalności i rzetelności działania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów odrębnych w zakresie produkcji, handlu i usług, substancji chemicznych, ich mieszanin, wyrobów i detergentów przeznaczonych dla konsumentów, w zakresie określonym w przepisach o substancjach chemicznych i ich mieszaninach czy też pojazdów, przedmiotów wyposażenia lub części przeznaczonych dla konsumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta