Od stycznia 2024 r. więcej pensji zostanie w kieszeni dłużnika
Wraz z podwyżką płacy minimalnej wzrosły również kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia pracowników i zleceniobiorców. Obowiązują przy każdej wypłacie w 2024 r., nawet jeśli przysługuje za ubiegły rok.
Kwoty chronione przed potrąceniami – stosowane m.in. przy zajęciach komorniczych, ale też potrąceniach dobrowolnych – zależą od:
∑ wysokości wynagrodzenia minimalnego,
∑ wymiaru czasu pracy pracownika,
∑ rodzaju dokonywanego potrącenia,
∑ dokonywanych wpłat na PPK,
∑ wskaźników podatkowych – zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu i kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek,
∑ tego, czy pracownik ma prawo do tzw. zerowego PIT (tj. do jednej z ulg: dla młodych, na powrót, dla rodzin lub dla seniorów).
Wzrost minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2024 r. (a następnie od 1 lipca) skutkuje też wzrostem kwot wolnych. Większa cześć pensji pracownika jest więc chroniona przed zajęciem.
Kwoty wolne od zajęć
Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
∑ ustawowego, minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta