Jak korzystać z AI w biznesie
Każdy podmiot planujący stworzenie lub wdrożenie rozwiązania osadzonego na AI powinien przed uruchomieniem go w środowisku produkcyjnym identyfikować i ograniczać związane z nim ryzyka.
W dobie rozwoju systemów opartych na sztucznej inteligencji wiele mówi się (i słusznie) o ryzykach płynących z wykorzystywania AI. Choć większość dyskusji skupia się na dobrze znanych dylematach, takich jak pracownicza, społeczna czy polityczna dyskryminacja, to mniej uwagi zdaje się poświęcać ryzykom związanym z wdrażaniem i stosowaniem sztucznej inteligencji w biznesie.
Nie ulega natomiast wątpliwości, że każdy podmiot planujący stworzenie lub wdrożenie rozwiązania osadzonego na AI powinien identyfikować i mitygować ryzyka z nim związane jeszcze przed uruchomieniem danego rozwiązania w środowisku produkcyjnym. Świadomość tego, choć raczkująca, z pewnością rośnie, o czym świadczy chociażby fakt, że wśród istotnych trendów w rozwoju AI wyróżnia się również właśnie trend zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem w tym obszarze. TRiSM, bo o nim mowa, zyskuje coraz bardziej na znaczeniu i nabiera ustrukturyzowanych norm (https://www.gartner.com/en/articles/what-it-takes-to-make-ai-safe-and-effective).
Model oparty na pięciu filarach
TRiSM to skrótowiec od słów trust, risk oraz security management. Jak sama nazwa wskazuje, opracowane w ramach programu wytyczne mają stanowić podstawę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta