Kto wyczuł puls gospodarki w roku stagnacji i spadku inflacji?
Zespół analityczny PKO BP w 2023 r. odzyskał tytuł najlepszych ekonomistów roku, który w 2022 r. stracił na rzecz analityków z BOŚ. Celne prognozy krótkoterminowe formułowali w ub.r. również ekonomiści z banków BNP Paribas BP, Alior i Santander.
Inflacja w szczycie z lutego 2023 r. okazała się nieco niższa, niż obawiali się ekonomiści u progu tamtego roku, z kolei jej późniejszy spadek był bardziej gwałtowny. W rezultacie w całym roku wskaźnik cen konsumpcyjnycyh (CPI) rósł średnio w tempie 11,6 proc. rok do roku zamiast 13,7 proc., jak wskazywały przeciętne prognozy z końca grudnia 2022 r. Bliska oczekiwań okaże się prawdopodobnie zmiana PKB (dane za IV kwartał GUS przedstawi w lutym), ale dziś wiadomo, że ścieżka tej miary aktywności w gospodarce była dość zaskakująca. U progu 2023 r. ekonomiści spodziewali się na ogół zniżki PKB rok do roku tylko w I kwartale, tymczasem jeszcze wyraźniej zmalał on w II kwartale.
Mimo tych niespodzianek polska gospodarka w minionym roku znacznie lepiej poddawała się krótkoterminowym prognozom (tzw. nowcastom) ekonomistów niż w latach poprzednich. Wskazują na to wyniki konkursu „Parkietu”, w którym oceniamy celność szacunków dotyczących tego, jak minione miesiące i kwartały uwidocznią się w oficjalnych danych i jak wpłynie to na rynki finansowe. W 2023 r. uczestnicy tej rywalizacji – 22 zespoły analityczne i indywidualni ekonomiści – zdobyli średnio 70,7 pkt, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej i o 4 proc. więcej niż w 2021 r.
W 2023 r. najcelniejsze były nowcasty formułowane przez zespół analityków z PKO BP, którym kierują Piotr Bujak (główny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta