Cytat w prawie własności intelektualnej
Prawo cytatu występuje zarówno w prawie autorskim, jak i w prawie wzorów przemysłowych. Instytucje te nazywają się tożsamo, ale ich znaczenie jest zupełnie inne.
Intuicyjnie wydaje się, że wiemy, gdzie powinny być granice cytatu, okazuje się jednak, że w przypadku prawa nasza intuicja jest zawodna.
Cytat w prawie własności intelektualnej pojawia się względem praw autorskich i praw pokrewnych (art. 29 pr. aut.) oraz wzoru przemysłowego (art. 115 pkt 3 pwp). W obu przypadkach jego celem jest zezwolenie na określone działania wkraczające w zakres praw majątkowych bez konieczności uzyskiwania zgody podmiotu uprawnionego z danego prawa. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami się kończą. Warto na samym początku podkreślić, że cytat w prawie autorskim rozumiany jest stosunkowo wąsko (co potwierdza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE), natomiast cytat względem wzoru przemysłowego jest interpretowany szeroko, realizując zupełnie inne cele.
Prawo autorskie
W prawie autorskim:
1) dozwolony cytat musi wykorzystywać cudzy utwór (lub jego część),
2)
7
utwór ten musi zostać wcześniej rozpowszechniony,
3) wykorzystanie musi następować w dziele, które także spełnia kryteria prawnoautorskiej ochrony,
4)
7
cytat musi być wykorzystany w jednym z określonych w ustawie celów cytatu,
5) zakres cytatu jest ograniczony przez wskazane funkcje cytatu,
6) cytat musi wskazywać źródło oraz imię i nazwisko autora oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta