Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie odnaleźć dłużnika?

08 marca 2024 | Biznes | Jakub Szmelcer

Doręczenie pozwanemu dłużnikowi pierwszej korespondencji w sprawie jest kluczowe dla możliwości podjęcia dalszych czynności windykacyjnych. W praktyce nastręcza to wielu problemów - stronom, ich pełnomocnikom oraz orzekającym.

Gdy proces dochodzenia należności wkracza na etap sądowy, zdarza się, że dość problematyczną kwestią staje się doręczenie korespondencji dłużnikowi. Po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 2019 i 2023 roku jest to, z pewnymi wyjątkami, konieczne do kontynuowania procesu, a w konsekwencji – uzyskania tytułu wykonawczego umożliwiającego wszczęcie egzekucji komorniczej.

Kluczowe pierwsze doręczenie

Doręczenie pozwanemu dłużnikowi pierwszej korespondencji w sprawie (niezależnie od tego, czy to jest nakaz zapłaty, czy też odpis pozwu) jest kluczowe dla możliwości podjęcia dalszych czynności windykacyjnych. Bez tego bowiem nie będzie można zdobyć tytułu wykonawczego.

Dużo łatwiejsze jest to w przypadku pozwanych będących podmiotami wpisanymi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie bowiem z art. 139 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, nawet jeśli przesyłka kierowana do takiego adresata wróci jako niepodjęta to o ile w pozwie wskazano aktualny, zgodny z danymi w KRS, adres strony przeciwnej, taka korespondencja zostanie uznana za doręczoną, a sąd podejmie w takiej sprawie dalsze czynności. Może np. wydać wyrok zaoczny, zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności (gdy nie zostanie złożona odpowiedź na pozew) lub też wydany w sprawie nakaz zapłaty uznać za prawomocny, co umożliwi nadanie mu klauzuli wykonalności. Dlatego też tak istotne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12818

Wydanie: 12818

Spis treści
Zamów abonament