Fala renowacji to inwestycja
Obniżenie zużycia energii przez budynki to mniejsza wrażliwość na kryzysy. W transformacji kluczowa jest rola państwa.
Ostatni panel VIII Spotkania Liderów Branży Nieruchomości poświęcony był dyrektywie budynkowej EPBD i fali renowacji – kwestiom o dużym i wielopoziomowym wpływie na rynek nieruchomości w całej Unii Europejskiej. Prelegenci tłumaczyli ideę i jej istotność, a także próbowali rozprawić się z pokutującymi mitami.
Prymusi i wampiry
Dyrektywa jest na ostatnim etapie uzgadniania, będzie głosowana w Parlamencie Europejskim prawdopodobnie w pierwszej połowie marca. Państwa członkowskie powinny przyjąć przepisy wykonawcze do dyrektywy w ciągu 24 miesięcy.
– Polska jest sygnatariuszem porozumienia paryskiego, opowiedziała się za wdrażaniem rozwiązań mających zmierzać do zeroemisyjności budynków. Dyrektywa EPBD jest jednym z istotniejszych elementów tego pakietu, ponieważ w skali UE budynki zużywają 40 proc. energii i generują 36 proc., przy czym w miastach są źródłem 60–80 proc. emisji CO2. Bez transformacji budynków nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – powiedziała Justyna Glusman, szefowa Stowarzyszenia Fala Renowacji. – W Polsce 70 proc. budynków wymaga renowacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta