Producenci zmieniają swoje strategie
Zmiany klimatyczne dotyczą niemal wszystkich części świata. Od tego, jaka będzie pogoda, zależy m.in. smak kawy czy herbaty oraz plony, jakie zbiorą plantatorzy, i ile zarobią. Ostatnie lata pokazują, że branża staje w obliczu wyzwań, które wymagają innowacji i działań zapobiegawczych.
Wrażliwość kamelii (z której wytwarza się herbatę) na zmienne warunki atmosferyczne stawia producentów w trudnej sytuacji. W niesprzyjających warunkach, gdy jest zbyt mało opadów i wzrost temperatur, zmniejszają się plony, a zwiększają koszty produkcji związane z nawadnianiem pól czy namnażaniem się szkodników niszczących uprawy. – Wiele ogrodów herbacianych zaczyna produkować coraz mniej i coraz gorszej jakości herbatę na wyjałowionej ziemi. Coraz częściej stawia się na ilość, a nie na jakość – mówi Patryk Płuciennik, ekspert z Czajnikowy.pl.
Susze i powodzie
Jak wskazują eksperci, największe zmiany klimatyczne obserwuje się w prowincji Darjeeling w Indiach. Petr Zelik, właściciel Oxalis, współwłaściciel plantacji w Azji, wspomina o kryzysie, który miał miejsce kilka lat temu w Republice Południowej Afryki, gdy panowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta