Gdy brakuje podaży, ceny mieszkań rosną
Uwolnienie ziemi, uproszczenie procedur, dialog na linii biznes–administracja – to pozwoli budować więcej mieszkań. Większa oferta powstrzyma galopadę cen.
Ż ycie po »Bezpiecznym kredycie 2 proc.«, czyli mieszkaniówka na rozdrożu” – w tak zatytułowanym panelu wzięli udział Katarzyna Kuniewicz, dyrektor badań rynku Otodom Analytics, Krzysztof Kukucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Robert Chojnacki, prezes redNet 24, Maciej Wandzel, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) i prezes Soho Creative Housing oraz Dawid Wrona, członek zarządu spółki deweloperskiej Archicom.
Rynek mieszkań trwa w zawieszeniu między wygaszonym „Bezpiecznym kredytem 2 proc.” a zapowiedzianym programem #naStart. Jak radzi sobie w tym przejściowym czasie? Jakie strategie przyjmują deweloperzy? Co z cenami mieszkań, a co z ich podażą? Co zrobić, żeby mieszkania – i te kupowane na własność, i te wynajmowane, były bardziej dostępne?
Własność i wynajem
Wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki zaznaczył, że w umowie koalicji 15 października jest punkt dotyczący mieszkań, który wyczerpuje wszystkie programy poszczególnych formacji.
– W naszym ministerstwie powstał cały pakiet rozwiązań. Dziś (28 lutego – red.) miałem dużą przyjemność zaakceptować OSR (ocena skutków regulacji – red.) dla rozwiązań dotyczących mieszkań społecznych, mieszkań na wynajem – mówił. – To pierwszy pakiet rozwiązań....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta