Jakość powietrza w UE: jest pozytywny sygnał. Ale i luki
Wdrożenie bardziej rygorystycznych unijnych norm jakości powietrza będzie wymagało dokładnego monitorowania w razie prób ich obejścia.
W lutym 2024 r. Unia Europejska zgodziła się na aktualizację swoich przepisów dotyczących jakości powietrza. To krok ku realizacji celu, jakim jest zerowe zanieczyszczenie powietrza do 2050 r. Zgodnie z umową normy jakości powietrza zostaną zaostrzone, zbliżając się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. To krok w kierunku zdrowszej Europy, są jednak zastrzeżenia.
Powody rewizji norm czystości powietrza
Przegląd przestarzałych unijnych norm jakości powietrza jest pilny z pięciu powodów. Po pierwsze, zanieczyszczenie powietrza to największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia i główna przyczyna chorób przewlekłych, w tym udarów, raka i cukrzycy. Każdego roku zanieczyszczeniu powietrza przypisuje się około 300 tys. zgonów (dla porównania Covid-19 w latach 2020–2021 przypisano niespełna dwa razy więcej śmierci), a także miliardowe straty wynikające z opuszczonych dni pracy i kosztów opieki zdrowotnej.
Po drugie, dojście do czystego powietrza jest wykonalne i do pogodzenia z działalnością gospodarczą. UE dysponuje wieloma instrumentami umożliwiającymi rozwiązanie tego problemu, a także specjalnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta