Biznes ceni kobiety, ale rzadko je awansuje
Pomimo ambicji zawodowych, wykształcenia i rosnącej aktywności zawodowej Polek ich udział na najwyższych stanowiskach w firmach zwiększa się niepokojąco wolno.
– Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco się poprawiła – podkreśla dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Nie tylko ona zwraca uwagę na istotny element tej poprawy – wyraźny wzrost aktywności zawodowej Polek, szczególnie tych w wieku produkcyjnym. Obecnie pracuje ponad dwie trzecie z nich, podczas gdy 15 lat wcześniej ten odsetek wynosił ledwie 51 proc.
Poprawa tego wskaźnika wpłynęła również na awans Polski w udostępnionym „Rzeczpospolitej” globalnym rankingu firmy PwC „Women in Work Index 2024”, który ocenia sytuację w 33 państwach OECD pod kątem warunków pracy dla kobiet, a także ich aktywności zawodowej – bierze pod uwagę lukę płacową, czyli różnicę w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, wskaźnik zatrudnienia i stopę bezrobocia w obu grupach i liczbę osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i na część etatu.
Najlepsi w regionie
W tegorocznym Women in Work Index Polska awansowała z ósmego na szóste miejsce, zwiększając swoją łączną punktację do 75,8 pkt (o 1,6 pkt więcej niż rok wcześniej i najlepiej w historii rankingu). Obok niskiego bezrobocia pomógł w tym wzrost wskaźnika zatrudnienia kobiet (do 67,4 proc. w 2022 r.), choć nadal jest to o prawie pięć punktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta