Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepadek auta za jazdę po alkoholu

08 marca 2024 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Od 14 marca kierowca, który w stanie nietrzeźwości będzie prowadził auto lub spowoduje wypadek, musi się liczyć z utratą pojazdu. Jeśli nie będzie jego właścicielem, zapłaci jego równowartość.

Od 14 marca zacznie obowiązywać nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza szeroką konfiskatę pojazdów. Dotyczy kierowców, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd stracą też kierowcy, którzy jadąc na podwójnym gazie, spowodowali wypadek. To już pewne.

Podstawa przepadku

Sąd będzie miał obowiązek orzekania przepadku pojazdu mechanicznego w określonych sytuacjach.

Dotyczy to po pierwsze sprawców wypadków drogowych. Po drugie tych, którzy zdecydują się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu.

Przepadek pojazdu ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że sąd w określonych przypadkach nie będzie miał wyboru i będzie musiał orzec taką karę.

Adwokat Tomasz Darkowski tłumaczy, że ustawodawca chce, by możliwość zastosowania nowego środka przepadku pojazdu wynikała wprost z przepisu szczególnego kodeksu karnego. I dodaje, że sąd może odstąpić od orzeczenia takiego przepadku, jeśli uzna, iż zachodzi wyjątek uzasadniony indywidualnymi okolicznościami sprawy.

W przeciwieństwie do jazdy w stanie nietrzeźwości po wypadku sąd jest zobowiązany orzec przepadek pojazdu i nie ma możliwości odstąpienia od tego środka nawet w wyjątkowych okolicznościach.

> Uwaga!

Jeśli sama odpowiedzialność za te przestępstwa dotyczy ruchu lądowego, wodnego czy powietrznego, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12818

Wydanie: 12818

Spis treści
Zamów abonament