Subsydia zagraniczne w transakcjach M&A – nowe rozporządzenie unijne
Komisja Europejska uzyskała niezwykle szeroką i daleko idącą kompetencję do badania, również z własnej inicjatywy, każdego subsydium zagranicznego udzielonego w dowolnym sektorze gospodarki, opierając się na informacjach zdobytych z wszelkich dostępnych źródeł.
W ostatnich latach rozrósł się katalog obowiązków i ograniczeń regulacyjnych lokalnych i unijnych, które muszą być brane pod uwagę podczas planowania i strukturyzowania transakcji. W powyższy trend wpisuje się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (Foreign Subsidies Regulation) [dalej: „Rozporządzenie”], które weszło w życie pod koniec 2023 r. Na jego mocy Komisja Europejska (KE) zyskała nowe uprawnienie do weryfikacji i oceny subsydiów zagranicznych otrzymywanych zarówno przez przedsiębiorstwa prywatne działające na rynku wewnętrznym UE, jak i te będące pod bezpośrednią, bądź pośrednią kontrolą państwa.
Pojawia się więc nowy mechanizm, który należy uwzględniać w transakcjach M&A – obok procedury kontroli koncentracji (zgłoszeń antymonopolowych) i kontroli inwestycji zagranicznych w ramach FDI (Foreign Direct Investment), a którego celem jest rozciągnięcie kontroli KE na transakcje, w których zagraniczne podmioty państwowe mogłyby zakłócać rynek wewnętrzny UE. Rozporządzenie ma za zadanie wypełnić lukę regulacyjną wynikającą z faktu, że dotychczas subsydia przyznawane przez państwa członkowskie podlegały ścisłej kontroli, podczas gdy na subsydiach zagranicznych udzielanych przez państwa spoza UE (wpływających znacząco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta