Fusy to nie odpad, lecz cenny surowiec
Podejście Polaków do ekologii zmienia się. Aż 96 proc. z nas regularnie segreguje śmieci, z kolei 95 proc. mieszkańców deklaruje, że oszczędza energię w domu. Współcześni konsumenci wymagają od firm korzystania z ekologicznych rozwiązań. W przypadku kawy czy herbaty dobrym rozwiązaniem mogą tu być opakowania biodegradowalne.
Badania ministerialne wskazują, że Polacy mogą się pogodzić z poniesieniem dodatkowego kosztu w przypadku wyboru rozwiązań ekologicznych – takiej odpowiedzi udzieliło 72 proc. osób. Biodegradowalne opakowania są więc coraz chętniej wybierane przez firmy. Taki sposób opakowania produktu doskonale pasuje też do kawy czy herbaty, których konsumenci są coraz bardziej świadomi ekologicznie.
– Biodegradowalne opakowania stanowią rozwiązanie, które minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ponieważ są w stanie rozpadać się i ulegać naturalnemu rozkładowi w sposób bezpieczny dla przyrody. Obecnie zwiększa się popyt na biodegradowalne opakowania na skalę przemysłową – wyjaśnia Paweł Witczak z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA.
Opakowania biodegradowalne rozkładają się w wyniku działania naturalnie występujących mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie, glony. W wyniku tego rozpadu otrzymujemy biomasę, dwutlenek węgla i wodę. Określony produkt czy opakowanie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta