Spory o opodatkowanie budowli mogą się ciągnąć jeszcze przez długie lata
Zmiany w podatku od nieruchomości są potrzebne, ale nie zlikwidują z dnia na dzień niedoskonałości dzisiejszego systemu – przewiduje Adam Hellwig, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul.
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku od nieruchomości, a konkretnie m.in. nad zdefiniowaniem budowli wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przypomnijmy, skąd się wzięła potrzeba tych zmian i od kiedy mają nastąpić.
To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt 14/21), w którym uznano, że należy stworzyć nową definicję budowli na potrzeby podatku od nieruchomości. Trybunał uznał, że dzisiejsza definicja jest na tyle niejednoznaczna, że powoduje zbyt dużo sporów między podatnikami a gminami. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 r. Jednak w praktyce już dziś ten wyrok TK jest uwzględniany w orzecznictwie sądów administracyjnych. Sam niedawno byłem pełnomocnikiem w sprawie, w której WSA w Gliwicach orzekł na korzyść podatnika, wskazując na niedoskonałość definicji budowli dostrzeżoną wcześniej przez TK.
Według zapowiedzi MF w nowych przepisach będzie zarówno nowa definicja budowli, jak też obszerny wykaz definiujący te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta