Kodeks Etyki Aptekarza – ważne zmiany dla pacjentów i farmaceutów
13 marca 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Farmaceuta będzie mógł wykonywać swój zawód tylko pod własnym imieniem i nazwiskiem. Rekomendując pacjentowi lek, musi kierować się jego dobrem, uwzględniając aktualną wiedzę, skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania produktu.
Po trzech latach prac IX Krajowy Zjazd Aptekarzy przyjął zmianę Kodeksu Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej, która weszła w życie 13 marca br. (dalej: „Nowy Kodeks Etyki”). Uzasadnieniem zmian była konieczność dostosowania zawodu farmaceuty do nowych wyzwań, jakie stawiają współczesne czasy oraz do ostatnich zmian w prawie, w szczególności tych związanych z wejściem w życie ustawy o zawodzie farmaceuty. Nowy Kodeks Etyki Aptekarza RP wprowadza jednak wiele istotnych zmian wpływających nie tylko na farmaceutów, ale i również na samych pacjentów. Co dokładnie się zmienia?
1. Kodeks Etyki Aptekarza RP zmienił nazwę na Kodeks Etyki Farmaceuty RP
Nowy Kodeks Etyki swoim zakresem podmiotowym będzie obejmował nie tylko aptekarzy, a więc farmaceutów wykonujących zawód w aptece, punkcie aptecznym, dziale farmacji szpitalnej albo hurtowni farmaceutycznej. Będzie obejmował również każdego innego farmaceutę niezależnie od formy, w jakiej wykonuje swój zawód. Zatem w praktyce Nowy Kodeks Etyki Farmaceuty RP obejmie przykładowo także farmaceutów pracujących w firmach farmaceutycznych, organach administracji publicznej, czy też prowadzących działalność dydaktyczną.
2.Wykonywanie zawodu przez farmaceutę tylko pod własnym imieniem i nazwiskiem
Do Kodeksu Etyki Farmaceuty RP wprowadzono wymóg, by farmaceuta wykonywał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta