Wpływ ogłoszenia upadłości na zawarte umowy
Przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, zawiera różne umowy z kontrahentami – m.in. zlecenia, najmu, dzierżawy, pożyczki czy kredytu. Co się stanie z tymi umowami po ogłoszeniu jego upadłości? Jakie uprawnienia z tytułu umów przysługują kontrahentom upadłego?
Ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy wywiera bezpośredni wpływ na jego zobowiązania. Skutki upadłości rozciągają się także na umowy zawarte przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości, a co istotne dotykają także jego kontrahentów. Zatem rozpoczynając współpracę należy mieć na uwadze ryzyko i skutki jakie dla obu stron niesie upadłość.
Zapisy umowne na wypadek upadłości
Nierzadko w celu ochrony interesów stron w treści umów umieszczane są postanowienia określające skutki na wypadek ogłoszenia upadłości. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, po ogłoszeniu upadłości postanowienia umowy zastrzegające zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły na wypadek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszenia upadłości, są nieważne. Ponadto, bezskuteczne wobec masy upadłości są postanowienia umowy, które uniemożliwiają albo utrudniają osiągnięcie celu postępowania upadłościowego. Bezskuteczność oznacza, że czynność nie wywoła zamierzonych przez strony skutków prawnych.
Celem postępowania jest zaspokojenie wierzycieli w możliwie najwyższym stopniu bądź zachowanie przedsiębiorstwa upadłego w całości. Za postanowienia, które to uniemożliwiają lub utrudniają można zatem uznać takie, które ograniczają możliwość prowadzenia działalności upadłego oraz takie, które ograniczają możliwość sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta