Gospodarka Wyzwanie: transformacja energetyczna
NFOŚiGW aktywnie włącza się w działania prowadzące polską gospodarkę w stronę neutralności klimatycznej. Tylko w ciągu dekady w szeroko rozumianą transformację energetyki fundusz planuje zainwestować nawet 180 mld zł.
Jeremi Jędrzejkowski
Unia Europejska, a wraz z nią i Polska, dąży do neutralności klimatycznej. Ma to nastąpić poprzez m.in. radykalne ograniczenie zużycia surowców kopalnych i większe wykorzystanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji prądu i ciepła. Celem jest jednocześnie poprawa efektywności energetycznej oraz budowa gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).
Tak zdefiniowany cel sprawia, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) coraz silniej przyjmuje rolę funduszu klimatycznego. Działania NFOŚiGW, wpisujące się w politykę klimatyczną i ekologiczną państwa, mają więc bardzo szeroki kontekst: ochrony klimatu i transformacji energetycznej.
Finansowanie przedsięwzięć w tym zakresie przez NFOŚiGW obejmuje zwłaszcza budowę nowych i modernizację istniejących źródeł energii oraz systemów energetycznych i ciepłowniczych wraz z rozbudową i modernizacją sieci, szerokie zastosowanie OZE, dalszą termomodernizację budynków, a także rozwiązania wdrażające GOZ.
Bardzo ważnym zadaniem jest wspieranie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta