Rzeź Polaków na ekranie
„Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza o bitwie o Monte Casino to pyrrusowe zwycięstwo. Redaktora, który przypomina Melchiora Wańkowicza, zagrał Leszek Lichota („Znachor”), generała Andersa – Michał Żurawski ( „Król”).
Historię zmierzającą do bitwy i samą bitwę oglądamy z perspektywy Jędrka (dynamiczny Nicolas Przygoda), zbuntowanego rozrabiaki, 17-latka – sieroty, który cudem przeżył piekło sowieckich łagrów i wyszedł z ZSSR z armią generała Andersa.
Pola, a nie Polska
Jędrka nawiedzają koszmary o śmierci głodującej siostry i starszego brata, z którym go rozdzielono, ale w przeciwieństwie do niego nie czuje się patriotą. Chce za wszelką cenę przeżyć i nie dać się zabić. Miłość do ojczyzny uważa za głupotę. Jest jednak szaleńczo zakochany w Poli (Magdalena Żak) – najpierw ciężko chorej, a potem pełnej poświęcenia sanitariuszce. A dla miłości Jędrek zrobi wszystko. Opiekuje się też słynnym niedźwiedziem Wojtkiem (w filmie wykreowanym komputerowo), który szedł z żołnierzami Andersa na Zachód.
Uwertura „Czerwonych maków” rozegrana została w duchu dawnych przygód Indiany Jonesa, czemu sprzyja scenografia przypominająca Iran. Współtworzy to aurę solidnego kina dla młodzieży, ewentualnie familijnego, choć w starym stylu.
Po serii ekscesów Jędrek, cudem wyciągnięty z aresztu, trafia pod kuratelę Redaktora, którego po „Znachorze” gra Leszek Lichota. Starsi rozpoznają, że reporter lubiący powtarzać frazę „cukier krzepi”, czyli słynny slogan reklamowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta