Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada Polityki Pieniężnej woli dmuchać na zimne

05 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
Dążenie rządu do postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może, jak sądzi część ekonomistów, wpływa na decyzje RPP.
autor zdjęcia: Piotr Małecki/Bloomberg
źródło: Rzeczpospolita
Dążenie rządu do postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może, jak sądzi część ekonomistów, wpływa na decyzje RPP.

Szybszy od oczekiwań spadek inflacji nie skłoni RPP do obniżki stóp procentowych. Sternicy polityki pieniężnej obawiają się skutków szybkiego wzrostu płac.

Stopa referencyjna NBP będzie nadal wynosiła 5,75 proc. – postanowiła w czwartek Rada Polityki Pieniężnej. To już szósty miesiąc z rzędu, gdy gremium to utrzymuje stopy procentowe bez zmian, akcentując niepewność co do dalszej ścieżki inflacji. W czwartkowym komunikacie również próżno doszukiwać się sygnałów gotowości RPP do poluzowania polityki pieniężnej.

Krótka randka z celem

Rada po raz ostatni zdecydowała się na zmianę polityki pieniężnej jesienią ubiegłego roku. We wrześniu i w październiku obniżyła stopę referencyjną NBP łącznie o 1 pkt proc. Tamte zaskakujące decyzje wielu obserwatorów wiąże z wyborami parlamentarnymi. Później bowiem RPP stała się znacznie bardziej wstrzemięźliwa, choć – biorąc pod uwagę uzasadnienie obniżek stóp procentowych – okoliczności niewiele się zmieniły. W szczególności wrażenia na RPP nie robi dalszy szybszy od oczekiwań spadek inflacji, choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12841

Wydanie: 12841

Spis treści

Reklama

Zamów abonament