Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odliczanie do startu raportowania CSRD rozpoczęte

29 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | rp.pl

Badania pokazują, że aktywa niematerialne mogą stanowić nawet 90 proc. wartości firm, więc zmienia się sposób zarządzania przedsiębiorstwami. W dynamicznie ewoluującym środowisku biznesowym nie wystarczy patrzeć tylko na dane finansowe, aby móc ocenić wyniki działalności firmy. O tym, jak to nowe podejście i nacisk na zrównoważony rozwój wpływają na biznes, rozmawiamy z Jakubem Bejnarowiczem, dyrektorem regionalnym na Europę w AICPA & CIMA.

Zrównoważony rozwój i ESG w Polsce oraz Europie przeżywa fazę burzliwego rozwoju głównie za sprawą przyjętej przez Unię Europejską dyrektywy CSRD (dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). W tym miesiącu mija termin na przyjęcie przez państwa członkowskie własnych przepisów. Co to oznacza?

W Polsce będzie się to wiązało ze zmianą ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Dyrektywa nakłada również konkretne obowiązki na firmy. W pierwszym okresie, tj. już od 2025 r. zobowiązany do raportowania zrównoważonego rozwoju za 2024 rok będzie tzw. duży biznes, czyli jednostki zainteresowania publicznego i jednostki dominujące dużych grup. W następnych latach obowiązki zostaną nałożone na kolejne mniejsze podmioty.

Czy firmy są na to gotowe?

To jest właśnie zasadnicze pytanie. Jak wynika z raportu opublikowanego w ubiegłym miesiącu przez PwC, niemal dwie trzecie (63 proc.) firm ankietowanych przez tę globalną sieć usług profesjonalnych jest bardzo pewnych, że będą gotowe do raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD. Wśród firm, które mają rozpocząć raportowanie za sześć miesięcy, poziom pewności jest jeszcze wyższy (72 proc.). Jednak mniej niż połowie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12936

Wydanie: 12936

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament