Nie ma CIT od przychodów fundacji rodzinnej ze zbycia akcji SCSp
Przy ocenie katalogu praw udziałowych, którymi obracać może fundacja rodzinna, decydujące znaczenie powinien mieć ich charakter prawny (zbywalność, inkorporowanie praw udziałowych, wyemitowanie na podstawie właściwych przepisów prawa obcego), a nie status podatkowy ich emitenta.
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 12 czerwca 2024 r. (I SA/Wr 153/24).
Wnioskodawca w przyszłości przekaże fundacji rodzinnej (dalej: fundacja) w formie darowizny mienie obejmujące akcje, udziały w kapitałowych spółkach prawa handlowego, udziały zagranicznych spółek, w tym akcje SCSp z siedzibą w Luksemburgu będącej podmiotem transparentnym podatkowo oraz niemającym osobowości prawnej (dalej: Spółka). Obecnie fundatorzy oraz ich zstępni są w Spółce wspólnikami o ograniczonej odpowiedzialności i w ramach praw udziałowych w Spółce objęli wyemitowane przez nią papiery wartościowe (akcje). W efekcie działań fundacja stanie się wspólnikiem Spółki w charakterze wspólnika z ograniczoną odpowiedzialnością. Niewykluczone, że w przyszłości fundacja dokona odpłatnego zbycia akcji Spółki na rzecz niepowiązanego inwestora.
Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy przychody fundacji z tytułu odpłatnego zbycia akcji SCSp będą podlegały zwolnieniu z CIT. Zdaniem podatnika sprzedaż akcji nie wychodzi poza zakres unormowany w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej i tym samym podlega zwolnieniu zgodnie z art. 6 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta