Czy usługa hostingu podlega podatkowi u źródła
Czy usługa hostingu świadczona przez zagraniczną firmę na rzecz polskiego podmiotu to usługa użytkowania urządzenia przemysłowego? A może jest to usługa niematerialna? Sądy i fiskus mają odmienne zdania na ten temat.
Przedmiotem usługi hostingu jest przechowywanie na serwerach usługodawcy danych informatycznych usługobiorcy, który nie musi ponosić wydatku na nabycie własnych serwerów, dbać o ich sprawność techniczną i bezpieczeństwo danych. Jeżeli usługodawcą jest podmiot zagraniczny, to powstaje pytanie o opodatkowanie jego wynagrodzenia podatkiem u źródła, którego ewentualne rozliczenie obciąża polskiego usługobiorcę.
Przepisami, które mogą być uznane za podstawę opodatkowania opłat hostingowych podatkiem u źródła, są art. 21 ust. 1 pkt 1 i pkt 2a ustawy o CIT. Stanowią one, że podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium RP przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:
1)
7
za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, urządzenia handlowego lub naukowego,
2a) z tytułu świadczeń: przetwarzania danych oraz świadczeń o podobnym charakterze
– ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.
Wynagrodzenie za hosting
Punkt 1 dotyczy tzw. należności licencyjnych. Uznanie, że hosting jest „użytkowaniem urządzenia przemysłowego” oznaczałoby, że wypłacana zagranicznemu kontrahentowi należność za usługę podlega – zgodnie z polskim prawem – podatkowi u źródła w wysokości 20 proc. Co prawda może być w tym przypadku zastosowane zwolnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta