Czynsze za biura rosną. Na najemcę czeka się ponad 400 dni
W pierwszej połowie 2024 roku na rynek trafiło stosunkowo mało nowych biur. Średnie stawki najmu rosną, rośnie też współczynnik biurowych pustostanów.
Zasoby biurowe na siedmiu głównych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź) pod koniec pierwszego półrocza przekroczyły 14,3 mln mkw., wynika z analizy platformy REDD.
– Warszawski rynek z wynikiem 7,4 mln mkw. odpowiada za ponad połowę istniejącej powierzchni biurowej – wskazuje Krzysztof Foks, ekspert REDD. – Na miasta regionalne przypada łącznie 6,9 mln mkw. – dodaje.
Najwięcej powierzchni w budynkach klasy A
Największy udział w istniejącej podaży mają biurowce klasy A. Powierzchni w takich budynkach jest na głównych rynkach niemal 10,5 mln mkw., a w obiektach klasy B – ok. 3,7 mln mkw.
Jak podaje REDD, w Polsce powstaje obecnie 37 budynków biurowych, które dostarczą niemal 430 tys. mkw. powierzchni. – W porównaniu z końcem 2023 r. podaż biur w budowie zmalała o 89 tys. mkw. – mówi Krzysztof Foks. – Oznacza to kontynuację spadkowego trendu: powstaje mniej budynków i mniej powierzchni biurowej.
W Warszawie deweloperzy budują ok. 223 tys. mkw. biur. Rosną m.in. The Bridge (47 tys. mkw.), Upper One (35,9 tys. mkw.) czy Office House (31,1 tys. mkw.). Trójmiasto wzbogaci się o 61,7 tys. mkw. (powstają m.in. Palio Office Park C z ponad 12,9 tys. mkw. czy C300 Office z 12,3 tys. mkw.). W Poznaniu buduje się 51,3 tys. mkw. biur (m.in. AND2 z 38 tys. mkw., Biurowiec Industrial...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta