Coraz mniej energii wytwarzamy z węgla
Popyt na energię elektryczną, który bywa traktowany jako papierek lakmusowy wzrostu gospodarczego, w I półroczu wzrósł o ponad 3 proc. rok do roku. Ponownie największy spadek produkcji energii odnotowały elektrownie węglowe.
Polskie elektrownie wyprodukowały od stycznia do czerwca 2024 r. ponad 83 TWh energii względem pierwszych sześciu miesięcy w poprzednim roku, kiedy wyprodukowano 80,7 TWh. Wzrosło także krajowe zużycie prądu – o 2,63 proc., do 85,3 TWh. Wciąż to węgiel kamienny i brunatny stanowią podstawę polskiej energetyki z udziałem w produkcji rzędu 62,7 proc. Produkcja energii z węgla kamiennego wciąż jednak spada, tym razem o ponad 7 proc. Co ciekawe, z węgla brunatnego utrzymała się na tym samym poziomie co rok wcześniej.
Spadający udział węgla kamiennego w produkcji energii wynika przede wszystkim z ograniczenia coraz starszych elektrowni i ich mniejszej elastyczności, czyli płynnego regulowania poziomem produkowanej energii w zależności od potrzeb systemu energetycznego. Elektrownie mające ponad 30 lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta